Jsem už starší ročník a s výukou jazyků (jako žák i jako učitel či lektor) mám dost zkušeností.
V životě jsem se pral s ruštinou, španělštinou, němčinou a angličtinou.
Každý jazyk jsem se učil trochu jinak.
První anglická slovíčka jsem se začal učit, když mi bylo asi 25 let, ale vážněji jsem se na angličtinu zaměřil až po třicítce a nekladl jsem si žádné extra odvážné cíle. Chtěl jsem dosáhnout toho, abych byl schopen číst jednodušší texty, abych rozuměl, pokud někdo bude mluvit jednodušeji přímo pro mě a abych se i třeba nějak humpolácky domluvil.
Trochu neskromně můžu napsat, že jsem plány přeplnil. Čtu si anglické knížky (občas dohledávám nějaké slovíčko), poslouchám anglicky namluvené audioknížky (pokud to není nějak extra složité, s filmy mám někdy problémy), dorozumím se ve většině situací.
Gramatiku jsem se nějak naučil skoro sám (samozřejmě to podle toho vypadá). Najít materiály pro poslech a čtení není problém – toho je plný internet. Problém ale byl a je s mluvením.
Ke kamarádům, kteří kdysi pobývali v Anglii a Americe jsem chodil na konverzaci, asi rok jsem přes Skype konverzoval s jedním Afričanem, který strávil několik let v Americe a Anglii.
Na stránkách speaking24.com jsem pak konverzoval s cizinci – stejnými zoufalci jako já. Samozřejmě mi nikdo neopravoval moje chyby, ale získal jsem větší jistotu a určitě jsem si obohatil slovní zásobu.
Už několik let jsem ale pro svoji mluvenou angličtinu udělal velké NIC.
Zdá se, že možná budu angličtinu občas potřebovat na vyšším levelu a tak jsem se rozhodl, že něco udělám se svým mluveným projevem.
Začal jsem hledat nějakého rodilého mluvčího – tady jsem počítal, že to bude dost drahé. Moc se mi do toho nechtělo – musíme mít dohodnutý nějaký většinou pravidelný termín a to mě vždycky tak nějak znervózňovalo – musel jsem pořád myslet na to, že tehdy a tehdy mám být tam a tam.
Jako alternativu jsem našel kurzy přes internet. Výběr z několika rodilých mluvčích (cena při větším objemu hodin ca. 200 kč/hod, čili supr) a jakýsi rozvrh, ve kterém bych si bookoval hodiny s různými lektory. To se mi zdálo hodně dobré.
No ale než jsem se odhodlal k vyzkoušení téhle služby, poslouchal jsem nějaký podcast o umělé inteligenci a napadlo mě, že bych mohl otestovat, co to umí.
Stáhnul jsem si do mobilu více méně náhodně několik aplikací. Některé z nich nefungovaly, jedna vypadala použitelně, ale žádný zázrak.
A pak jsem si stáhnul Fully Fluent, která, jak se zdálo, měla vše, co jsem hledal.
Tady bych se rád podělil o svoje dojmy s použitím tohohle neobvyklého přítele na konverzaci.
Předem je dobré říct, že s AI jsem neměl žádné zkušenosti, dokonce ani s přístroji, které by se hlasově ovládaly. Takže některé moje postřehy pro někoho budou samozřejmostí.
Pokračovat ve čtení „Jsem skoro Fully Fluent“