Rád čtu. Na goodreads se můžete mrknout na můj čtenářský deník. Kdo nezná, lze řadit podle různých kritérií – data přidání, počtu hvězdiček, které jsem tomu dal atd….
Od Jana Nováka jsem toho přečetl relativně dost.
Jeho asi nejvější hitovka – Zatím dobrý o osudech bratrů Mašínů je dech beroucí story a přízeň čtenářů si získala plným právem.
Mně se toho od něj ale líbilo víc.
Třeba Kundera – Český život a doba.
Ano, souhlasím se spoustou výtek, které tuto knihu provázejí. Novák tady určitě není objektivní, je vidět, že Kunderu jako člověka nemá rád. (Jako spisovatele ho ale uznává).
I tak byla pro mě ale kniha velmi přínosná – skvěle mi přiblížila dobu a to, jak se různí spisovatelé v těžkých komunistických časech chovali. Novák umí poutavě psát a i schůze spisovatelů se četly jak detektivka.
Knížka Děda
Takové rodinné vyprávění, místy i dost dojemné.
Autobiografický příběh – Jan Novák se jako malý kluk dostává s rodinou do Ameriky. Z republiky rodina uprchla kvůli otcovým machinacím, ale na venek to vypadalo jako útěk z politických důvodů. Zajímavé byly postřehy z utečeneckého tábora, rozčarování z Ameriky.
A tak jsem si koupil na kosmasu Novákovu knížku (e-book) Těžký prachy.
Knížka mě vyloženě nezklamala, ale ani nenadchla.
Když to zhodnotím hned na začátku – na goodreads.com jsem dal 4 hvězdy z 5. Kdyby bylo hodnocení jemnější, dal bych 7 hvězd z 10. Co to u mě znamená? Četlo se to pěkně, ale nebyl to zase takový zázrak.
Jan Novák začal knihu psát poté, co dopsal Zatím dobrý. Potřeboval nějaký pravidelný příjem peněz. Zároveň se chtěl dostat do nějakého inspirativního prostředí, a tak se nechal najmout k firmě, která v Chicagu rozváží peníze do směnáren a bank.
Co se mi na knížce líbilo a co ne.
Plusy:
Jan Novák každopádně umí vyprávět a ani tahle knížka nebyla nudná. Prostředí bezpečnostní firmy viděné pohledem insidera (Novák tam, tuším, pracoval asi tři roky) popsal moc pěkně.
Některé kapitoly byly napínavé a do děje jsem se zabral natolik, že jsem se od knihy těžko odtrhával.
To ale bohužel neplatilo pro celou knihu.
Celkově jsem měl z toho takový trochu zvláštní pocit – jako by z ní trčelo to, že se nechal Novák do firmy najmout i kvůli sbírání materiálu.