Investování – experiment se swingovým obchodováním

Nic, co tady píšu, není investiční doporučení.

Investování se věnuju více než 10 let.

Ještě do nedávna jsem používal celkem jednoduchou strategii – dlouhodobé investování.

Pro mě to znamenalo poměrně dlouhý výběr kupované akcie, její zakoupení a potom dlouhodobé držení (většinou několik let).
V ČR platí tříletý časový test – to znamená, že když držím akcii déle než tří roky, nemusím z jejího prodeje platit daně. (Já jsem se ale nikdy nedostal ani na 100 000 kč, které bych za rok vytáhnul – pozor, kdo neví, tak to není zisk,, takže jsem nemusel platit daně ani tak). Ale třeba teď, když hrozí převzetí akcií ČEZu státem, bych nad těmi 100 000 určitě byl.

Hodně informací čerpám z Twittru (teď tedy X) a tam je v té akciové komunitě jednou z výrazných osobností investor, který vystupuje pod přezdívkou AKCIOVÝ GURU.

Ten má jedno dlouhodobé portfolio, ale na twittru spíše zveřejňuje svoje swingové obchody – to znamená obchody, kdy akcie drží většinou v řádu týdnů, měsíců.
Ten v létě roku 2023 ohlásil, že za měsíční poplatek několika set korun bude na Patreonu zveřejňovat transparentně všechny své obchody, prozradí metody, které používá, prostě nechá nahlédnout do své kuchyně.

Hodně mě to zajímalo, a tak jsem se přihlásil.

Tou dobou mi dorazila dividenda z akcií ČEZu a já jsem se rozhodnul využít tyhle peníze na pokus se swingovými obchody.

Svůj akciový účet mám u Fio-banky a jsem s tím vcelku spokojen.

Jsou tam ale poměrně vysoké poplatky za jednotlivé obchody (hlavně zahraniční) a tak jsem si chtěl zřídit další účet.
Rozhodoval jsem se mezi zřízením účtu u XTB a u Interaktiv Brokers. Rozhodl jsem se pro XTB (nebudu rozebírat proč a jestli to bylo správné nebo špatné rozhodnutí).

Ze strany AG byly zpočátku trochu zmatky s vytvořením Discordového účtu napojeného na jeho Patreon, ale vcelku rychle to vyřešil.
AG splnil, co slíbil.
Já ale po půl roce svoje předplatné ukončuju.

Není to ale vinou AG.

Důvody, které mě k ukončení vedly:

  • mezi akciemi, které AG a komunita sledují, je dost titulů, které já určitě kupovat nebudu (tabákový průmysl, čínské firmy…).
  • swingové obchodování v takovémto měřítku, jako to dělá AG, by mě stálo více času, než můžu obětovat
  • hodně pozornosti se tady věnovalo obchodování s opcemi (tady vím, že do toho se se svými skromnými peněžními prostředky pouštět nemůžu)
    Sice mi to nikdo nevgnucuje, ale dost se to vtírá do hodně vláken – asi by to šlo nějak odfiltrovat.

Co si z toho odnáším
AG dělá super práci a je to borec!

Já se v takovémhle rozsahu swingovým obchodům věnovat nebudu. Ale příležitostně, pokud budu vidět velkou pravděpodobnost úspěchu, si nějaký takový obchůdek střihnu.

Celkově mám na tomto pokusném portfoliu aktuálně asi za ten půlrok zisk několika procent.

Cíl mám být po roce těchto obchodů na tomto pokusném portfoliu v zisku ca. 20%. Zatím to na to moc nevypadá, ale ještě není všem dnům konec (Byla i doba, kdy jsem byl více než 10% v mínusu, ale to se zase srovnalo).

A ještě taková zajímavost.
Člověk má stále tendenci v portfoliu něco měnit, prodávat, kupovat – prostě chce mít akci.
U dlouhodobého portfolia to je ale většinou na škodu. Tam je nejlepší akcie koupit a bez ohledu na okolnosti (výjimkou je pouze případ, že se s firmou stane něco zásadního) nechat být.

Swingové portfolio mám tedy spíš na takové hraní a pokusy.
Tam jsem si všimnul takové zvláštnosti. Vybudováním swingového portfolia jsem prakticky přestal sledovat dlouhodobé portfolio (což je dobře).

U dlouhodobého portfolia jsem měl při velkém kolísání výkyvy třeba několika tisíc a někdy i desítky tisíc korun za den. To mě ale v té době skoro nezajímalo a nervy mi drásalo nahánění dvou nebo tří dolarů ve swingovém portfoliu.
Ta lidská psychika je opravdu zvláštní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *