Jsem už starší ročník a s výukou jazyků (jako žák i jako učitel či lektor) mám dost zkušeností.
V životě jsem se pral s ruštinou, španělštinou, němčinou a angličtinou.
Každý jazyk jsem se učil trochu jinak.
První anglická slovíčka jsem se začal učit, když mi bylo asi 25 let, ale vážněji jsem se na angličtinu zaměřil až po třicítce a nekladl jsem si žádné extra odvážné cíle. Chtěl jsem dosáhnout toho, abych byl schopen číst jednodušší texty, abych rozuměl, pokud někdo bude mluvit jednodušeji přímo pro mě a abych se i třeba nějak humpolácky domluvil.
Trochu neskromně můžu napsat, že jsem plány přeplnil. Čtu si anglické knížky (občas dohledávám nějaké slovíčko), poslouchám anglicky namluvené audioknížky (pokud to není nějak extra složité, s filmy mám někdy problémy), dorozumím se ve většině situací.
Gramatiku jsem se nějak naučil skoro sám (samozřejmě to podle toho vypadá). Najít materiály pro poslech a čtení není problém – toho je plný internet. Problém ale byl a je s mluvením.
Ke kamarádům, kteří kdysi pobývali v Anglii a Americe jsem chodil na konverzaci, asi rok jsem přes Skype konverzoval s jedním Afričanem, který strávil několik let v Americe a Anglii.
Na stránkách speaking24.com jsem pak konverzoval s cizinci – stejnými zoufalci jako já. Samozřejmě mi nikdo neopravoval moje chyby, ale získal jsem větší jistotu a určitě jsem si obohatil slovní zásobu.
Už několik let jsem ale pro svoji mluvenou angličtinu udělal velké NIC.
Zdá se, že možná budu angličtinu občas potřebovat na vyšším levelu a tak jsem se rozhodl, že něco udělám se svým mluveným projevem.
Začal jsem hledat nějakého rodilého mluvčího – tady jsem počítal, že to bude dost drahé. Moc se mi do toho nechtělo – musíme mít dohodnutý nějaký většinou pravidelný termín a to mě vždycky tak nějak znervózňovalo – musel jsem pořád myslet na to, že tehdy a tehdy mám být tam a tam.
Jako alternativu jsem našel kurzy přes internet. Výběr z několika rodilých mluvčích (cena při větším objemu hodin ca. 200 kč/hod, čili supr) a jakýsi rozvrh, ve kterém bych si bookoval hodiny s různými lektory. To se mi zdálo hodně dobré.
No ale než jsem se odhodlal k vyzkoušení téhle služby, poslouchal jsem nějaký podcast o umělé inteligenci a napadlo mě, že bych mohl otestovat, co to umí.
Stáhnul jsem si do mobilu více méně náhodně několik aplikací. Některé z nich nefungovaly, jedna vypadala použitelně, ale žádný zázrak.
A pak jsem si stáhnul Fully Fluent, která, jak se zdálo, měla vše, co jsem hledal.
Tady bych se rád podělil o svoje dojmy s použitím tohohle neobvyklého přítele na konverzaci.
Předem je dobré říct, že s AI jsem neměl žádné zkušenosti, dokonce ani s přístroji, které by se hlasově ovládaly. Takže některé moje postřehy pro někoho budou samozřejmostí.
Aplikaci Fully Fluent jsem si tedy do mobilu nainstaloval.
Co nabízí:
Já ji využiju na konverzaci v angličtině. Učit se ale můžete i španělsky, portugalsky, čínsky, indicky, italsky a francouzsky.
V plné verzi můžete volit z 25 hlasů (z různých jazykových oblastí), které na vás budou mluvit.
Můžete si nastavit rychlost a intonaci
Při mluvenékonverzaci se vaše řeč a odpovědi AI zapisují a vy můžete u části, kdy mluví AI nechat zobrazit překlad, u mé části konverzace si pak mohu nechat ukázat moje chyby.
Na obrázku výše vidíte, že opravování chyb probíhá jaksi separátně. Jako by dělal opravu mojí odpovědi někdo jiný, než kdo potom odpovídá.
V historii si můžete zobrazit staré konverzace a v klidu je procházet.
Pokud vám ve free-chatu dojde téma ke konverzaci, můžete si popovídat o již připravených tématech pro začátečníky, pokročilé a experty.
Nebo se můžete hned ponořit do reálných situací
V trialové verzi platí určitá omezení.
Nemůžete si vybírat z hlasů, nastavovat rychlost ani intonaci. Kontrola vašeho projevu je omezena na dvě vaše reakce během jedné konverzace. Dále jsou dostupná jen některá z předpřipravených konverzačních témat.
Co je ale největší opruz – asi po dvou výměnách názorů se vždy zobrazí někdy kratší, někdy delší reklama.
Několik dní jsem testoval trialovou verzi, abych viděl, jestli má cenu si zaplatit plnou verzi.
Prakticky po jednom dnu jsem už ale tušil, že do toho jdu. Necelých 150 Kč na měsíc mi připadlo jako směšný poplatek.
Odšpuntoval jsem plnou verzi a tady jsou moje zkušenosti.
První dojmy
Za mě velké překvapení. Očekával jsem něco skoro nepoužitelného (nějaký robotický hlas, který mluví skoro v infinitivech) – a ejhle. V podstatě plynulá konvrezace.
Když najedu na ikonku free – rozhovoru (to znamená nepřipravené téma), dostáváme se přes otázky, které mi AI klade: jaký byl den, přes knížky, sport k vysvětlování gramatiky, hledání knížek, které by se mi mohly líbit, k rušení atomových elektráren v Německu a návštěvám v domově důchodců.
Co je super – super je to, že se celá konverzace zapisuje. Když hovoří AI, můžete si kliknout na překlad a ten se objeví. U mých promluv si pak můžu nechat zobrazit, jakých jsem se dopustil chyb. Tato funkce by zasloužila trochu delší rozbor, uvidíme, jestli na něj dojde.
Důležité je naučit se ptát. Mě se osvědčilo ptát se na nějaké konkrétnosti – nemluvit příliš obecně. Sice mi to také něco dá, ale program většinou odpoví tak, že tak nějak pěkně shrne to, co jsem mu řekl a položí otázku. Lepší je ho konfrontovat: např. můžeš mi doporučit knihu, film, vysvětli mi o čem je to a to, proč došlo k této válce atd..
Rozhovor většinou probíhá tak, že AI na konci své promluvy položí nějakou otázku, aby se konverzace nezadrhla. Jednou z možností samozřejmě je odpovědět. Já jsem se ale naučil, že pokud mám třeba připravené nějaké jiné téma, vůbec se položenou otázkou nezaobírám a pokračuju v tom, co mě zajímá.
Další skvělou věcí je to, že pokud neznám nějaké anglické slovíčko, buď ho opíšu a zeptám se, jak se to správně řekne. Nebo se zeptám přímo českým slovíčkem a chci překlad.
Mouchy
Jsem v podstatě nadšený. Ale má to pár mušek.
Asi nejrušivější je délka odezvy. Není to nic tragického, ale pár vteřin to chroupe vaši odpověď a připravuje reakci AI. Ale tady si myslím, že už se to bude jen zlepšovat.
Člověk si musí zvyknout, že AI není vyhledávač. Ptal jsem se třeba, jestli
ještě žije Charlie Munger – společník investora Buffetta. Věděl jsem, že už nežije. Na netu bych se to dozvěděl hned. AI ale tuhle informaci ještě neměla.
Od AI nemůžete čekat moc humoru. Ale jednou jsem se trochu i zasmál. Chtěl jsem AI vyzkoušet a tak jsem se ptal na knížky od Václava Havla nebo o něm. Nejdříve mi tvrdila, že nedoporučuje knížky. Na to jsem jí odpověděl, že to je zvláštní, dost mi jich už doporučila. Tak se vymlouvala, že chce, abych se aktivně ptal v knihkupectví nebo v knihovně. Tak jsem se natvrdo zeptal, jestli se nevymlouvá a žádné nezná.
Co bylo ale zvláštní, že jsem to další den zkusil znovu, a okamžitě to vypálilo celý seznam doporučených knih.
Právě jsem četl knížku od Petra Šestáka, a chtěl jsem jen tak zkusit, jestli o něm něco AI ví. A tady nějak zpanikařila a napsala mi nějakou básničku o šestáku 🙂
Trochu zvláštní je, že mi AI při opravách mých chyb třeba vyhodnotí jako chybu, že jsem někde nedal uvozovky, čárku nebo tečku ve větě. To se samozřejmě při mluvení dělá dost těžko.
Problém je i se jmény nebo názvy – tam musím často hláskovat.
Tvůrcům aplikace jsem napsal i několik návrhů na zlepšení apky. Třeba pokaždé, když chcete ukončit svou část konverzace, mačkáte tlačítko. To je ok, ale líbila by se mi třeba i možnost, kdy by se má odpověď odeslala po vyslovení určitého slova. Potom bych nemusel mít mobil v ruce.
Ale to jsou opravdu detaily.
Umělou inteligenci tedy už využívám.
Trochu horší to bude s použitím té přirozené, mojí 🙂